זהירות סכנה – הסכמים "גנריים"
לכמה מכם נגנב רכב השנה ? 

רובכם יענו שלא , יחד עם זאת, איש מכם לא חשב שלא לבטח את רכבו, אז למה שכשאתם ניגשים להשכיר את הנכס שלכם ששווה מיליונים  וייתכן שזהו הנכס היחיד שלכם, אתם מתפתים להוריד הסכם שכירות גנרי באינטרנט רק על מנת לחסוך כמה שקלים?

נכון, ברשת יש שפע של מידע והרבה מאוד הסכמים גנריים.

נכון, מפתה מאוד לחסוך בהוצאות, להוריד הסכם ולערוך בו שינויים קטנים שיתאימו, לדוגמה: שם המשכיר, שם השוכר, כתובת וכדומה אך האם באמת יש בכך חיסכון בעלויות ?

א׳ התגרש לאחרונה מאשתו ובכסף שקיבל לאחר שמכר את דירתם קנה דירה בבאר שבע ללא משכנתא. א׳ ביקש להשכיר את דירתו כך שתניב לו הכנסה שתעזור לו בכיסוי הוצאותיו שגדלו מאוד עקב גירושיו.

א׳ שמח למצוא הסכם שכירות באינטרנט וכשזוג צעיר הציג עצמו כמי שלומדים באוניברסיטת בר גוריון וביקשו לשכור את הדירה לשנתיים, סבר כי הם נראים לו אנשים טובים ״הכל טוב ויהיה בסדר״.  הם גם מסרו לו שיקים מראש לתקופת השכירות והכל נראה פשוט וקל.

אך, לא עברו שלושה חודשים, החלה מלחמת חרבות ברזל ולזוג הצעיר שעבדו בפאב הסמוך לא הייתה הכנסה. 

השוכרים ביקשו מא׳ שיבוא לקראתם בתשלום דמי השכירות וכנגד השיקים יבצעו העברה בנקאית, ואכן בוצעה העברה בנקאית אבל לא של כל דמי השכירות תוך שהשוכרים מבטיחים לא׳ שזה זמני, וכך עבר עוד חודש ועוד חודש ועוד תקופה מבלי שדמי השכירות שולמו במלואם.

א׳ שנדרש לדמי השכירות פנה לשוכרים וביקש מהם את מלוא התשלום אז טענו השוכרים בפני א׳  שהוא הסכים להפחית את דמי השכירות.

א׳ ניגש לעו״ד אשר קרא את ההסכם, ואולם למקרא ההסכם עולה כי סעיף מהותי השולל שינוי חוזה בהתנהגות כלל לא צוין בהסכם השכירות הגנרי, כך שהצדדים יכלו לשנות את ההסכם בהתנהגות.

שינוי הסכם בהתנהגות - הוא מצב שבו  על אף שהצדדים חתמו על הסכם, בפועל מאחר שהם נהגו בדרך שונה ממה שהסכימו בכתב, מה שקובע הוא הדרך בה נהגו.

א׳ שבסך הכל רצה לבוא לקראת השוכרים שלו, לא ידע שהסכם השכירות הגנרי אותו הוריד מהאינטרנט אינו מגן עליו כלל וכלל ובסופו של דבר החיסכון בעלויות היה בעוכריו.

יש דוגמאות אין סוף להסכמים שניתן להוריד מהאינטרנט, ובהם : הסכמי מייסדים, הסכמים בין בעלי מניות, הסכמי השקעה, הסכמי ממון, הסכמי שכירות ועוד ועוד אמנם הפיתוי הוא גדול וייתכן שהכל יהיה בסדר והסכם לא יבוא לידי מבחן, אך באותם  מקרים שכן, ההשלכות עשויות להיות מאוד כואבות.עו"ד הילה אקרמן מתמחה בתחום האזרחי מסחרי
שותפה מנהלת המחלקה המסחרית – משרד עו"ד אורי קינן ושות'


כל לקוח המטופל על ידי המשרד הוא מבחינתי עולם ומלואו וזכאי למלוא תשומת הלב תוך הקפדה על כל פרט ודבר אשר יכולים לסייע להצלחת ההליך
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA